Jeśli zdecydujemy się powierzyć budowę domu inwestorowi zastępczemu to należy podpisać z nim umowę powierniczą. Umowa ta nie jest regulowana konkretnymi przepisami, dlatego strony mają dość dużą swobodę przy kształtowaniu jej treści.

W praktyce umowa o zastępstwo inwestycyjne powinna obejmować następujące czynności: zawarcie umów z projektantami na wykonanie dokumentacji  budowlanej lub technicznej łącznie z kosztami, uzyskanie pozwolenia na budowę, zawarcie umów z wykonawcami robót, zamówienie maszyn oraz urządzeń i materiałów, nadzór nad robotami, rozliczenie robót ze środków inwestora bezpośredniego oraz odbiór robót od wykonawców. Jeśli zdecydujemy się na umowę powierniczą, należy ją staranie opracować, ponieważ cechuje się dużą samodzielnością inwestora zastępczego. Można w niej zamieścić konieczność wyrażenia zgody na przykład na zawarcie umów o określonej treści lub wybór kontrahenta. W interesie obu stron jest jasne określenie konstrukcji prawnej umowy oraz szczegółowe ustalenie ich praw i obowiązków, pozwala to uniknąć ewentualnych sporów.

Opisany proces jest to powiernictwo inwestycyjne, polegającym na przeniesieniu odpowiedzialności za wykonanie określonej części robót na budowie przez inwestora bezpośredniego na inwestora zastępczego.