Windykacja należności

Proces windykacji należności jest bardzo trudnym procesem. Zarówno dla dłużnika, jak i dla wierzyciela. W przypadku problemów z odzyskaniem należności osoba prywatna, firma, czy przedsiębiorstwo zwracają się o pomoc do wyspecjalizowanych firm windykacyjnych.

Sama windykacja jest to zbiór czynności prawnych, procesowych oraz faktycznych, których celem jest doprowadzenie dłużnika do spłaty należności.
Windykacja może być zarówno polubowna, która wiąże się z kontrolowaniem spłat dłużnika, czy też wysyłaniem pism i wezwań do zapłaty. Istnieje także windykacja należności sądowa, która to sprowadza się do uzyskania sądowego wyroku, czy też nakazu zapłaty.

Najpowszechniejsza forma odzyskiwania należności to jest egzekucja z rachunku bankowego. Jednak nie zawsze jest ona skuteczna. Przynosi ona zamierzone efekty tylko wtedy, kiedy dłużnik ma środki na swoim koncie. W tym przypadku komornik kontaktuje się z bankiem i zawiaduje, że zajmuje środki, które dłużnik ma zgromadzone na rachunku.
Nieco inną lecz równie popularną formą egzekucji jest zajęcie wynagrodzenia za pracę. Wtedy o tym fakcie komornik informuje dłużnika oraz pracodawcę. Pracodawca dostaje w takim przypadku polecenie przekazania środków na poczet wierzytelności. Jednak w tej sytuacji znaczenie ma również to, jakim typem umowy związany jest pracodawca z dłużnikiem, czy jest to umowa o pracę, czy umowa zlecenie, czy też inny typ.
Nierzadko spotyka się też formę egzekucji z nieruchomości bądź ruchomości, które to należą do dłużnika.